Stilarter af senge

Der er mange forskellige stilarter af senge. Den første, og måske den mest almindelige, er den traditionelle træseng. Dette er det mest traditionelle valg. Denne stil er den mest udbredte og repræsenterer en traditionel stil. Træsenge er også de mest holdbare. De holder dog ikke så længe, ​​som metalrammer gør. Derudover har metalrammer ikke den samme visuelle appel som træ. Alligevel er de holdbare og vil give et æstetisk præg til dit interiør.

En anden populær seng er daybed. En daybed er en seng, der fungerer som en sofa og en seng på samme tid. Den kan have en træ- eller metalramme. Dens madrasser kan også udskiftes. Dobbeltdæksenge er gode til fælles soveværelser. Disse er traditionelt to enkeltsenge stablet oven på hinanden. I løbet af det sidste århundrede blev disse senge udviklet med en stige, der førte til den øverste køje.

Himmelsenge er smukke og elegante. Deres toppaneler kan draperes og skabe et loft eller baldakin over sengen. De kan også udstyres med belysning og andre faciliteter. Uanset om du vælger at gå traditionelt eller moderne, vil en himmelseng se godt ud i ethvert rum. De er også ret dyre. Du vil måske vælge en mere moderne stil, eller du kan mikse og matche mellem forskellige stilarter og temaer. Hvis du leder efter et mere unikt look, så prøv en hytteseng.

En mid-century-seng er den mest populære stil, og dens enkle, elegante design gør den let at passe ind i enhver indretning. Den mangler enhver udsmykning og er lav vedligeholdelse. Disse senge har også en tendens til at være meget alsidige, da de er velegnede til ethvert rum. De kan indarbejdes i en række forskellige stilarter, herunder moderne og moderne omgivelser. Disse er særligt attraktive til små rum. Kort sagt, jo mere eklektisk du går med et soveværelse, jo mere sandsynligt er det, at du finder en seng, der passer til dine behov.

Renæssancestilen begyndte i Italien og spredte sig over hele Europa. Dens møbler inkluderer normalt en baldakin og stolper. Mange af disse senge på afbetaling brugte reb til at understøtte platformen i midten og krævede ofte regelmæssig stramning. Denne stil er et populært valg til børneværelser. Disse er ideelle til dem, der har små børn og ikke ønsker at dele deres soveværelse med deres forældre. Afhængigt af dine behov kan en daybed være lige hvad du har brug for.

Renæssancestilen startede i Italien og spredte sig over hele Europa. Næsten hvert eneste møbel fra denne periode har stolper og baldakin. Mange renæssancebede havde reb til en central platform, som blev trukket gennem huller i sengerammen. Denne type seng kræver regelmæssig opstramning og vedligeholdelse. Ud over at være robust kan en daybed også fungere som et behageligt, stilfuldt sted at sove. På trods af at de er lavet af forskellige materialer, kan daybeds være ekstremt alsidige.